Sila medu nespočíva len v jeho blahodarnom pôsobení na zdravie. Samozrejme, v rozumnej miere, lebo predsa len ide o sladidlo. Jeho účinky však ocení i pleť, či už dehydratovaná alebo trpiaca na akné. Med sme už u nás niekoľkokrát spomínali ako skvelú ingredienciu v rámci domácej starostlivosti o pokožku, a to napríklad v článku o tom, čo pomáha na suchú a popraskanú pokožku pier. Dnes však tomuto zlatistému produktu z prírody venujeme špeciálnejšiu pozornosť. Domáca medová maska na tvár patrí asi medzi najznámejšie.
Je jasné, že si môžete masku s medom i kúpiť. Pokiaľ však máte chuť a čas, urobte krok navyše a vyrobte si svoju vlastnú pleťovú masku s medom. Nie je to žiadna veda a výsledok stojí za to.
Hneď na začiatok avizujeme, že existuje niekoľko variácií tejto blahodarnej medovej kúry, a to podľa toho, čo potrebuje konkrétny typ pleti. Nájdete tu recept ideálny pre suchú pleť na vyživenie, masku na povädnutú a starnúcu pleť, no najviac sa povenujeme pleti s vyrážkami a s inými nedokonalosťami, na ktorú je med najlepšou voľbou.
Neprehliadni: Skvelá domáca avokádová maska: Recepty na tvár aj vlasy
Vybrali sme pre vás TOP recepty na medovú masku na tvár. Vyrobte si presne takú, akú vyžaduje váš typ pokožky. Nájdite si chvíľu času pre seba, v domácnosti pozháňajte suroviny na masku a ideme na to.
Prečo si dopriať medovú masku na pleť?
A ešte pár slov o mede a jeho výborných kozmetických účinkoch. Domáca medová maska na tvár je jednou z možností, ako dostať svoju pleť do dobrej kondície, zharmonizovať ju a odstrániť i prípadné problémy. Existuje mnoho kozmetických i nekozmetických produktov obsahujúcich med. A nie je to len tak pre nič-za nič.
Med je skvelá ingrediencia overená generáciami. Med je multifunkčným liečivým pomocníkom a zároveň je z kozmetického aspektu vhodný na akýkoľvek typ pokožky. Okrem harmonizácie mastnej pleti si poradí aj s akné a dehydratovanou pokožkou, ale dokonca i s rosaceou či ekzémom.
Za priaznivý vplyv medu na pokožku a liečivé vlastnosti môže jeho skvelé zloženie. Spoliehali naň aj ženy v minulosti, keď ešte v obchodoch nebolo také nepreberné množstvo rôznej kozmetiky. No a dnes, keď znovu objavujeme super tipy a triky našich starých mám, medová maska na tvár rozhodne nemôže chýbať.
Med obsahuje napríklad vitamíny skupiny B, vitamín A, C, D či E, ale aj minerály, ako je vápnik, horčík, draslík, železo či mangán. No a navyše je prírodným antibiotikom, čo osoží najmä zapálenej pleti. No nemožno zabudnúť ani na antibakteriálne, výživné, čistiace a upokojujúce účinky medu na pleť.
Úžasná medovo-škoricová maska na tvár s akné
Antibakteriálne a liečivé účinky medu v domácej maske znásobíte využitím škorice. Netreba však zabúdať, že škorica je silný alergén, preto buďte opatrní. Na medovo-škoricovú masku budete potrebovať len dve lyžice medu, malú lyžičku mletej škorice a na extra sťahujúci a bieliaci efekt môžete do nej pridať pár kvapiek citróna.
Túto voňavú a naozaj silnú masku odporúčame aplikovať najmä lokálne na problematické miesta, pretože na nich ju môžete nechať pôsobiť dlhšie, teda pokojne i hodinku či dve. Na celej tvári s dôkladným vynechaním okolia očí a pier však zhruba len 15 minút. Následne masku opláchnite teplou vodou.
Odporúčame, aby ste pred začatím používania akejkoľvek masky, ale najmä tejto naozaj silnej, urobili najskôr na sebe test na malom kúsku kože. A pozor, toto rozhodne nie je maska na pleť citlivú.
Čistiaca maska z medu pre pleť s čiernymi bodkami
Pokiaľ chcete využiť čistiaci efekt medu na maximum a odstrániť s jeho pomocou nečistoty z pórov, zvoľte ako doplňujúcu ingredienciu k nemu hrubú múku. Vymiešaním oboch ingrediencií vám vznikne akási medová náplasť na čierne bodky, ktorú si následne nanášajte na problematické miesta tváre. Vyhnite sa citlivým oblastiam okolo očí a úst. Medovú hĺbkovo čistiacu náplasť nechajte pôsobiť zo 10 – 15 minút, potom zmyte teplou vodou.
Okrem tejto efektívnej medovej masky neváhajte na zanesené nečistoty aplikovať i medový peeling. Je to osvedčený domáci skrášľovač. Peeling používajte pred nanášaním masky. Postačí, keď do medu pridáte namletú kávu. Tvár si týmto voňavým peelingom vymasírujte a opláchnite. Pozor však, takýto typ mechanického peelingu nie je úplne vhodný na pleť citlivú či nejakým spôsobom poškodenú.
Nech ti neujde: Prehľad kvalitných medov a medovej kozmetiky
Jedinečná maska s medom a aspirínom na zanesenú pleť
Počuli ste už o úchvatných účinkoch aspirínovej masky? Aspirín obsahujúci kyselinu salicylovú je top voľbou pre pleť s rozšírenými a zanesenými pórmi. Čistiaca aspirínová maska má viacero podôb, no podľa nás je tá s medom jednoducho najlepšia.
Vyrobíte si ju nasledovne. Najskôr rozdrvte 4 tabletky aspirínu. V miske si potom spolu s aspirínovým práškom dôkladne vymiešajte lyžicu bieleho jogurtu s lyžicou medu a zmes môžete aplikovať na tvár. Pôsobiť ju nechajte 15 minút a opláchnite vlažnou vodou.
Zvláčňujúca a hydratačná medová maska na tvár so smotanou alebo tvarohom
Chcete naplno využiť hydratačnú silu medu? Pokiaľ nemáte pleť s akné či mastiacu sa a so zanesenými pórmi, ale skôr vás trápi jej presušenosť, skúste tieto recepty.
Jednoduchšou verziou masky na dehydratovanú pleť je vymiešanie dvoch lyžíc medu s dvoma malými lyžičkami smotany. Táto medová maska sa necháva na pleti pôsobiť do jej opláchnutia 20 minút až pol hodinu.
Taktiež pomerne jednoduchá je maska na prejasnenie zašednutej pokožky, ktorá trpí na príznaky starnutia a treba jej dodať trochu mladistvej šťavy. Okrem medu obsahuje aj nabudzujúci kofeín. Zmiešajte zo dve lyžice kyslej smotany s lyžičkou medu a lyžičkou pomletej kávy. Zmes nechajte pôsobiť vyše 10 minút a opláchnite. Mali by ste pocítiť mierne vypnutie pleti a tiež jemnosť, ktorú táto maska okamžite dodá pokožke.
Oplatí sa pozrieť: Poznáš led masku, ktorá vyrieši mnoho problémov pleti?
Na ingrediencie o trochu náročnejšou, ale o to účinnejšou, je hydratačná tvarohovo-medová maska, ktorej sa taktiež poteší i zrelá pleť. Budete na ňu potrebovať lyžicu medu, lyžicu a pol jemného tvarohu a vaječný žĺtok. Vymiešanú hmotu rovnomerne naneste, nechajte pôsobiť 15 – 20 minút a následne opláchnite.
Foto: Freepik