REKLAMA

S niektorými časťami tela sa spájajú špecifické problémy a je to tak aj pri lakťoch. Najmä ženy riešia častý estetický problém, akým je vysušená, šupinkatá, drsná a taktiež tmavšia pokožka na týchto miestach. Tmavé a suché lakte však signalizujú aj prípadné ochorenia. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate nielen o nich, ale aj o tom, čo pomáha dostať túto časť tela do reprezentatívneho a zdravého stavu.

Čo spôsobuje suché a tmavé lakte?

V skratke si prejdime príčiny suchých a tmavých lakťov. V prvom rade je náchylnosť lakťov na nadmerné vysúšanie a rohovatenie pokožky spôsobená tým, že sa na nich nenachádza veľa mazových či potných žliaz.

Keď k tomu navyše dochádza k mechanickému namáhaniu, pod ktorým môžeme rozumieť aj trenie lakťov o oblečenie, časté podopieranie sa lakťami, prípadne činnosti, pri ktorých dochádza k neustálemu zohýbaniu v lakťovom kĺbe, odrazí sa to aj na kvalite pokožky v tento oblasti. Pridať sa okrem iného môže aj pocit svrbenia, bolestivosť, šupinkatenie či dokonca praskanie kože.

Hyperpigmentáciu, čiže tmavé fľaky na lakťoch, zapríčiňuje taktiež rohovatenie pokožky. Tento nežiaduci proces zintenzívňuje aj nadmerné opaľovanie a nepoužívanie ochranných krémov s UV filtrom. 

Tiež ťa zaujme: Čo pomáha na suché pery? 3 kroky k vláčnosti a kráse

suché a tmavé lakte

Tmavé fľaky na lakťoch môže spôsobiť i hormonálna nerovnováha a užívanie liekov. 

Stav lakťov vie veľmi spoľahlivo odhaliť vek človeka, podobne ako napríklad krk. Krk je však takpovediac viac na očiach, preto sa oň aj zvykneme starať, resp. o pokožku na ňom, oveľa viac. Lakte sú v tomto smere na našom tele Popoluškou.

A čo ešte treba zaradiť k príčinám nevábneho stavu lakťov? Okrem mechanického namáhania, opaľovania, prípadne škodlivého chemického vplyvu dráždivých látok alebo i plesní, môžu zhoršiť stav lakťov aj nepriaznivejšie poveternostné podmienky, a to najmä u senzitívnejších jedincov.

Zdravotný aspekt 

Vedzte, že tmavé a suché lakte môžu so sebou priniesť alebo signalizovať aj zdravotné ťažkosti. Stáva sa, že zanedbanie tohto najskôr estetického problému vyústi do nepríjemných zápalových komplikácií.

Vysušené miesta na lakťoch, na ktorých dochádza k praskaniu kože, môžu byť totiž vstupnou bránou pre infekcie. A hromadenie odumretých kožných buniek taktiež nahráva vytváraniu zápalových ložísk.

Čo znamenajú suché lakte?

Práve lakte bývajú aj jedným z prvých miest, na ktorých sa prejavia príznaky autoimunitných ochorení, ako je napríklad psoriáza. Vylúčený však nie je ani atopický ekzém či seboroická dermatitída.

Pokiaľ problém so suchými lakťami u vás kulminuje v zime, je možné, že máte alergiu na chlad, ktorá sa prejavuje aj na iných miestach tela. No a pokiaľ v lete, nie je vylúčená alergia na slnko.

Vhodná starostlivosť o suché lakte – recepty na domáci peeling a zábal

Venujte svojim lakťom pozornosť a potrebnú starostlivosť, no pokiaľ bude problém pretrvávať, len vonkajšie riešenie nemusí pomáhať, preto v takom prípade navštívte doktora. 

Ak u vás nedošlo ku zdravotným komplikáciám spojených so suchými lakťami, pomôžu nasledujúce domáce recepty.

REKLAMA

No a čo sa týka starostlivosti navyše, lakte by ste mali myslieť pri nielen pri každodennej očiste tela, ale každý týždeň by ste im mali dopriať peeling na odstránenie zrohovatených buniek.

Pozri tiež: Rakytník, nechtík a aloe vera na pleť? Účinky TOP prírodnej kozmetiky ťa presvedčia

čo pomáha na suché lakte

Použiť môžete peeling z drogérie, prípadne si vytvoríte vlastný, a to celkom jednoducho. Zmiešate 2 lyžice pomletej kávy s lyžicou kokosového alebo iného oleja vhodného na ošetrovanie pokožky. Variáciou namiesto kávy môžu byť aj jemnejšie mleté ovsené vločky, ktoré majú extra liečivý prínos pre suchú a citlivú pokožku.

Po aplikácii peelingu je vhodné naniesť na lakte i výživný domáci zábal. Postačí vám polovica zrelého avokáda, ktoré si roztlačíte vidličkou na kašu a primiešať môžete aj z mandľového, jojobového, makadamiového alebo všestranného arganového oleja. Pridať môžete aj trochu jogurtu. Zábal prekryte fóliou na potraviny a nechajte pôsobiť aspoň 10 minút. Potom umyte a naneste hydratačný krém.

Aké krémy na každodennú starostlivosť?

Na dôkladnú hydratáciu lakťov krémom či mliekom nezabúdajte ani po každom sprchovaní alebo kúpaní.  Zamerajte sa na výrobky s obsahom glycerínu a s ureou, ale aj krémy s kakaovým a bambuckým maslom. Tie suché lakte premastia a ochránia pred vysušením. Výživný domáci krém s týmito ingredienciami si môžete bez problémov vyrobiť.  

Pokiaľ ide len o zanedbané a nevyživované lakte, resp. pokožku na nich, pozitívnu zmenu by ste mali uvidieť zhruba za dva týždne. Ak sa situácia nezlepší ani po dvoch týždňoch, ba dokonca zhorší, určite neváhajte s návštevou dermatológa. V takom prípade je vysoko pravdepodobné, že ide o kožné ochorenie.

Domáce tipy na vybielenie tmavých škvŕn na lakťoch

Tmavé fľaky na lakťoch bývajú celkom odolné. Pri ich odstraňovaní pomôže nielen pravidelný peeling. Pokiaľ ide len o estetický problém a nie zdravotný, teda pokožku na lakťoch nemáte poškodenú, môžete na vybielenie použiť napríklad šťavu z citróna. Namočte do nej kúsky gázy, nechajte na tmavých miestach pôsobiť 10 minút a opláchnite.

...

So škvrnami na lakťoch by mala zatočiť aj sóda bikarbóna. Vytvorte si z nej pastu, a to tak, že primiešate trošku mlieka a na krátku dobu ju nechajte pôsobiť na tmavých miestach. Nezabudnite opláchnuť a na záver použiť výživný krém.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.