REKLAMA

Možno patríte medzi ostražitých ľudí a viete, ako odhaliť klamstvo a klamára tvárou v tvár. Veľa totiž prezrádza ako mimika, tak aj posturika, čiže postoj tela, ale i spôsob, akým človek rozpráva. No ak využívate elektronickú formu komunikácie, je to s odkrývaním neprávd problematickejšie. Zavádzanie je zo strany nečestného pisateľa oveľa jednoduchšie a lož mu častokrát prejde. Preto vám ponúkame tipy, ako odhaliť klamstvo v SMS správe, v e-maile či chatovej konverzácii.

Pozor na zbrklé úsudky!

Hneď na úvod treba podotknúť, že vo veľkej miere zdieľanie informácií z očí do očí preferujú najmä ľudia priami, ktorí nemajú čo skrývať. No a tí s nie najčistejším svedomím si vyberú radšej komunikáciu cez mail alebo SMS, hoci vás majú takpovediac po ruke a vedeli by vám informácie bez problémov sprostredkovať zanedlho i bezprostredne tvárou v tvár. Nie je to však striktné pravidlo.

Sú situácie, keď je práve elektronická forma komunikácie formou prezieravosti. Keď mať veci čierne na bielom sa jednoducho oplatí. Je to taktiež istá forma dôkazu, z ktorej sa len tak ľahko nedá vyvliecť, ako keď komunikujete priamo bez svedkov. Napríklad komunikácia mailom medzi nadriadeným a podriadeným môže mať aj funkciu akéhosi dokladu.

A nesmieme zabúdať ani na introvertov, ktorým je písomné vyjadrovanie predsa len o niečo bližšie v porovnaní s tým ústnym, keď vychádzame z ich vnútorného nastavenia. Im sa takpovediac na diaľku komunikuje ľahšie, vedia si lepšie usporiadať myšlienky a formulovať ich presnejšie. Nič teda nie je čierno-biele a v tomto kontexte treba vnímať aj tému zavádzania a klamstva v elektronickej komunikácii.

Všímajte si rýchlosť reakcie na správu a či bola zodpovedaná otázka

Prvým varovným znamením, že niečo nie je v poriadku, je dlhý čas odpovede na správu. Pokiaľ na to nie sú objektívne dôvody a človek nemá čo skrývať, odpovedá väčšinou hneď, ako je to možné.

A taktiež platí, že ak vám človek v chatovej konverzácii píše odpoveď podozrivo dlho, je to signál, že nad svojou odpoveďou musí veľmi premýšľať, aby nevyšlo klamstvo na povrch. K svojim slovám sa totiž klamár často vracia a prípadne ich aj opravuje. Preto na jeho odpovede musíte čakať oveľa dlhšie ako za bežných okolností.

Odbočenie od témy, resp. zahovorenie

Ešte viac by ste mali spozornieť v prípade, ak ste sa v SMS či e-maile niečo pýtali, ale na danú otázku vám v podstate nebolo zodpovedané. Odpoveďou mohla byť napríklad protiotázka alebo venovanie sa nepodstatným veciam. V tom prípade môže ísť o zastierací manéver.

Tu pomôže asertívny prístup a dožadovanie sa odpovede, čo nezriedka vyvolá nervozitu a s veľkou pravdepodobnosťou i odhalenie klamstva.

REKLAMA

Treba podotknúť, že týmto spôsobom v sms správach či mailoch zavádza najmä mužská populácia. Pokiaľ je ale človek len roztržitý a nie naschvál odbočil od témy, nebude mať s veľkou pravdepodobnosťou jeho odpoveď negatívne emotívne podfarbenie a nebude sa ďalej odpovedi na otázku brániť.

Tiež ťa zaujme: Vzťah na diaľku môže mať happy end: Dodržiavaš tieto pravidlá?

klamstvo v sms

Nepresnosť a nezáväznosť

Vágne a nič nehovoriace správy taktiež poukazujú na to, že pisateľ chce niečo zastrieť. Nezáväzné a nepresné výrazy, ako napríklad „uvidíme“, „asi“, „pravdepodobne“, „pokúsim sa“, neveštia nič dobré. Odpisujúci sa možno chce vyvliecť zo sľubu, ktorý dal, prípadne využíva neproduktívnu odkladaciu techniku, lebo nechce riešiť veci, ktoré sú mu nepríjemné. 

Nadmerné využívanie zámen a dlhé vety môžu taktiež odhaľovať lož

Na klamstvo v SMS či emaile môže upozorňovať aj nadbytočné využívanie zámen, predovšetkým osobných a privlastňovacích. Tak si spočítajte, koľko sa v správe nachádza slov, ako je: „ja“, „on“, „moje“, „jej“… No a k tomu treba prirátať aj príliš obsiahle a „kvetnaté“ súvetia. Pokiaľ sa tak daná osoba bežne nevyjadruje, je tu vysoké riziko, že vás v správe zavádza.

Neprehliadni: Vieš, že nespokojnosť v živote môže byť super benefitom?

Dokonalé poznanie pisateľa je najlepšia cesta, ako odhaliť klamstvo v SMS

Na ďalšie možnosti, ako odhaliť klamstvo v SMS a elektronickej komunikácii, možno prídete aj sami. Stačí mať odsledovaný bežný uvoľnený štýl konverzácie dotyčného a na tomto základe, keď sa bude správa zásadnejšie vychyľovať od „štandardu“, zistíte, že sa deje niečo nekalé. Vyžaduje si to od vás, aby ste sa trošku viac venovali detailom komunikácie a porovnávali, pokiaľ máte zlé tušenie. Viac o klamstvách na rôzne spôsoby sa dozviete napríklad aj TU.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.