REKLAMA

V kuchyni existuje niekoľko vysoko exponovaných miest, ktoré sa špinia viac a niekedy je naozaj problém túto špinu odstrániť. Tak je to aj v prípade sporáka. Musíte mať správny grif, ako poupratovať okolo neho v ťažko dostupných škárach, kde sa zvyknú nazbierať ingrediencie z varenia, ale ťažkým orieškom na upratovanie býva aj samotný sporák. Ako vyčistiť sporák a predovšetkým čím ho efektívne vyčistiť, aby bol výsledok na jednotku? Verte tomu, že vďaka vhodne vybratým čističom to môže ísť aj bez veľkej námahy.

Čím čistiť nerezový sporák, čo použiť na sklokeramickú dosku, čo na oblasť okolo gombíkov regulácie a ako vyčistiť horáky a trysky na plynovom sporáku?

Minule ste mali možnosť získať odpoveď na to, ako vyčistiť mriežky na sporáku, no a teraz si posvietime na ostatné súčasti tohto nenahraditeľného kuchynského pomocníka.

Pripálený a znečistený sporák? Zakročte čím skôr

Mastnota, pripálené jedlo, nevzhľadné fľaky. Povrch sporáka sa môže veľmi rýchlo zmeniť na raj baktérií, preto ho treba čistiť pravidelne a ideálne hneď po zašpinení. V tomto štádiu, keď ešte špina a mastnota nie sú zažraté, to ide oveľa ľahšie.

Myslieť by ste mali nielen na pravidelnú údržbu, aby sa váš spotrebič nedostal do nezávideniahodného stavu, ale aj na materiál, ktorý idete čistiť.

Keďže sporáky sú rôzne, teda elektrické s nerezovým povrchom, plynové, sklokeramické či indukčné, treba materiálu náležite prispôsobiť aj čistič. Poďme teda na to.  

Neprehliadni: Šikovné riešenia organizácie kuchyne, kúpeľne či šatníka

ako vyčistiť nerezový sporák

Čím vyčistiť nerezový sporák?

Častým problémom býva pripálený nerez. Treba si ale uvedomiť, že nerezový elektrický sporák, resp. nerezové časti plynového sporáka sú veľmi náchylné na poškriabanie a stratu lesku. Vyhnúť by ste sa teda mali pri čistení akýmkoľvek drôtenkám, hubkám s príliš drsným povrchom aj abrazívnym čistiacim prostriedkom, ako sú rôznorodé čistiace piesky, nech by aj boli tekuté. Ideálne je na čistenie využiť bavlnené handričky a na doleštenie utierky z mikrovlákna, ktoré sú k tomuto materiálu najšetrnejšie.

Pokiaľ chcete použiť prostriedok z drogérie, ideálne sú v tomto prípade peny, ako je napríklad TÁTO. Na hrubú špinu použite najskôr jemnú handričku namočenú vo vode so saponátom alebo spomínanú penu. Na pripečenú mastnotu môžete použiť aj extra silný prostriedok, ktorý je vhodný aj na gril.

Na následné dočistenie zaschnutých kvapiek vody či odtlačkov a šmúh si vyrobte roztok z 1 dcl octu a pol litra vody, ktorým s pomocou jemnej handričky dočistíte problematické miesta a dodáte tak zároveň nerezu aj lesk. Nezabudnite doleštiť do sucha handričkou z mikrovlákna.

Ako vyčistiť  horáky na plynovom sporáku?

Zaschnuté jedlo či pripáleniny na horákoch plynového sporáka bývajú taktiež kameňom úrazu pri upratovaní.

REKLAMA

Pritom upchaté trysky plynového sporáka spôsobujú slabý alebo žiadny plameň. V najhoršom prípade sa dá táto časť spotrebiča odborne nahradiť. No ich prečistenie by malo byť voľbou číslo jedna, keďže väčšinou funguje a problém odstráni.  Ponúkame vám dva babské recepty. Pri oboch  treba horáky opatrne vybrať.

Vybrali sme: Ovládaš správne mrazenie potravín? Mäso, zelenina, cestoviny či príkrmy – vďaka týmto postupom zmrazovania ochrániš chuť aj zdravie 

ako vyčistiť trysky na plynovo sporáku

Prvou možnosťou je na vyšraubované horáky aplikovať čistiacu pastu, ktorú si vyrobíte zo sódy bikarbóny a trošky vody. Mala by mať tuhšiu konzistenciu. Tú nanesiete na zanesené horáky v hrubšej vrstve  a necháte pôsobiť (čím dlhšie, tým lepšie). Potom už len dočistíte hubkou alebo handričkou namočenou vo vode.

Druhou možnosťou je posypať vybraté horáky sódou bikarbónou a potom postriekať octom. Nasledovať bude búrlivejšia reakcia, ktorá pouvoľňuje zaschnutú špinu. Tú potom už jednoducho odstránite hubkou namočenou vo vode so saponátom.

Čistenie samotných trysiek plynového sporáka urobíte najľahšie tenkou ihlou.

Čo s priestorom okolo gombíkov?

Vedľa regulátorov tepla, resp. plameňa sa taktiež veľmi rýchlo usádzajú nečistoty. Na dokonalé vyčistenie tohto priestoru vám postačí nasledujúci trik. Rozkrojte citrón alebo limetku a dužinu nahrubo posypte soľou. Následne ňou prechádzajte okolo gombíkov sporáka, nechajte chvíľku pôsobiť, pričom nedostupnejšie miesta ešte vyšúchajte vyradenou kefkou na zuby. Doleštiť môžete zriedeným octom a handričkou.

Ako vyčistiť indukčný sporák a sklokeramickú dosku?

Aj v prípade sklokeramického a indukčného sporáka treba dávať špeciálny pozor na poškrabanie tohto materiálu.

Na komplexnejšie vyčistenie takýchto typov sporákov si pripravte sódu bikarbónu, ocot a uterák. Najskôr plochu sporáka prejdite handričkou namočenou v octe, potom na povrch nasypte sódu a na to priložte horúci uterák. 

Pozri tiež: Geniálne využitie zubnej pasty v domácnosti: 7 TOP tipov

čím vyčistiť sporák

Po zhruba 15 až 20 minútach pôsobenia pretrite sklokeramický či indukčný povrch hubkou namočenou vo vode a potom už len doleštite suchou handričkou z mikrovlákna. Pokiaľ zostali nejaké nečistoty či škvrny, využiť môžete aj tento tip. Problematické miesto pokropte vodou a na to nasypte soľ. Po chvíľke pôsobenia len pretrite handričkou.

Na tieto typy varných povrchov si môžete zadovážiť aj super vecičku, akou je škrabka na sklokeramickú dosku. Je ideálna na odstránenie veľmi zaschnutých nečistôt. 

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.