Cítite sa stále viac a viac negatívne konfrontovaní so svojím okolím alebo dokonca svojím vnútrom? Vaše telo aj hlavu ovláda napätie? Ste stále ako na ihlách alebo sa rútite do depresívnych stavov? Psychika sa môže pod náporom rôznych okolností dostať až do fázy rozvinutia duševných, no vo veľa prípadoch i fyzických ťažkostí. Nakoľko telo a duša sú prepojené nádoby. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako posilniť psychiku a, metaforicky povedané, nezlomiť sa ako vetvička vo vetre pri väčšom nápore stresu či nezdaru.
Odborne sa tomuto typu posilňovania hovorí reziliencia. Verte, že jej realizovanie má na život, no predovšetkým jeho pozitívne vnímanie a radostné prežívanie veľmi veľký vplyv. Vedeli ste, že psychická odolnosť nie je daná raz a navždy? Výskumy v oblasti psychológie ukazujú, že rezilienciu si môžeme aktívne budovať. Je to ako trénovať svaly – čím viac na nej pracujeme, tým silnejšia sa stáva.

REKLAMA

Chcete sa dozvedieť, ako využiť najnovšie vedecké poznatky vo svoj prospech a zlepšiť svoju schopnosť zvládať stres a náročné životné situácie? Keď budete pravidelne aplikovať nasledujúce tipy, vaša vnútorná sila vás podrží aj v ťažších momentoch. Budujte si vnútornú odolnosť, resp. akúsi imunitu psychiky.

Pozri sem: Vyber si tipy k sebarozvoju

Prečo vôbec chcieť vedieť, ako posilniť psychiku?

Všade navôkol je veľa stresových podnetov, tlakov a všemožných problémov. Pokiaľ všetko to zlé do seba prijímate „bez filtra“, nevzdorujete tomu alebo to neignorujete, skôr či neskôr prídu psychické i fyzické ťažkosti. 

Je ale skvelé, že si vnútornú odolnosť môžete vytrénovať. No treba dodať, že to bude pravdepodobne o čosi ťažšie, ako vytrénovať si svaly v klasickom fitness centre. 

...

A pokiaľ je vám prirovnanie k posilňovaniu svalov vzdialené, tak si predstavte svoju myseľ ako záhradu. Ak ju necháte zarásť burinou negatívnych myšlienok a stresu, nebude v nej kvitnúť nič pekné. Našťastie, máte moc túto záhradu pestovať a premeniť na kvitnúci raj.

Chcete sa naučiť, ako sa stať záhradníkom svojej mysle? Nasledujú konkrétne tipy, ako posilniť psychiku. Skúste ich aplikovať do svojho života.

1) Urobte, čo treba 

Poznáte ten pocit, keď vás neustále prenasledujú nedokončené veci? Ťažia vašu myseľ a odzrkadľuje sa to možno aj na vašom zdraví. Valíte si pred sebou každý deň zoznam povinností, ktoré nie a nie dokončiť, lebo sa vám do nich nechce?

Tieto odložené veci vás obťažujú a oslabujú vašu psychiku už len svojou prítomnosťou. Zbavte sa ich, resp. vyriešte ich čím skôr.

Vždy, keď nedodržíte slovo, ktoré ste dali druhým alebo sebe, podkopávate si autoritu. Vždy, keď preložíte riešenie akútnej veci na zajtra, robíte si v zásade zle.

Pozri aj: Tip na vnútorné posilnenie vitality, činorodej energie a odolnosti proti stresu

ako posilňovať psychiku a netrápiť sa
Veľa energie premrháte aj na svoju „obhajobu“, prečo sa to či ono nedalo. Lepšie je ísť a urobiť to, čo treba, ako hľadať dôvody, prečo sa vám práve teraz nechce. V disciplíne je sloboda a tiež energia, ktorú môžete vkladať do ďalších vecí.

Na druhej strane ale pri plánovaní aktivít zvážte svoje limity, aby ste sa nepreťažovali. Treba tiež zhodnotiť aktuálnu situáciu. Pokiaľ je kritická a ste len krôčik od vyhorenia, nielenže si na seba už nič ďalšie nenakladajte, ale riešte len to najnutnejšie a stanovte si priority.

2) Poupratujte si v byte aj v sebe

Druhým dôležitým a možno i tak trochu nečakaným tipom, ako posilniť psychiku, je upratovanie. O významnom vplyve prostredia na náladu a dokonca na šťastie v mnohých ohľadoch hovorí napríklad Feng Šuej. Ak by ste však aj tomuto starodávnemu umeniu práce s tokom energie v priestore neverili, stále je tu overená známa vec, že v čistom a upratanom priestore bez nahromadených zbytočností sa človeku pracuje a žije jednoduchšie a spokojnejšie.

A aby sme nezostali len na povrchu, poupratujte aj všetko, čo vás ťaží na duši. Niekto možno k tomu bude potrebovať pomoc psychológa, iný si vystačí s tým, že eliminuje toxické vzťahy či zdroje informácií, ktoré majú negatívny dopad na psychiku. Znova si cieľavedome pripomínajte, čo je pre vás v živote kľúčové, a svoju pozornosť snažte držať práve v tejto sfére.

A nezabúdajte, že minimalizmus v živote má mnohé benefity a podporuje resilienciu.

  • Zníženie stresu: Menej vecí znamená menej starostí o ich udržiavanie, čistenie a organizáciu. To vedie k zníženiu stresu a úzkosti.
  • Zvýšenie produktivity: Keď máte menej rozptýlení, dokážete sa lepšie sústrediť na dôležité úlohy.
  • Lepší spánok: Uprataný a minimalistický priestor podporuje lepší spánok, čo je kľúčové pre regeneráciu a odolnosť voči stresu.
  • Zvýšenie vedomia: Minimalizmus núti zamyslieť sa nad tým, čo v živote skutočne potrebujete a čo je len zbytočnosťou. To zároveň pomáha lepšie pochopiť seba samých a svoje hodnoty.
  • Zvýšenie finančnej slobody: Menší počet vecí znamená menšie výdavky, čo môže znížiť finančný stres a zvýšiť pocit istoty.

3) Na jed použite protijed

Ako posilniť psychiku, keď vás stále prepadajú negatívne myšlienky a hrozivé scenáre, nech robíte, čo robíte?

Nenechajte ich strašiť vo vašej hlave a rozvíjať sa do nebezpečných rozmerov! Je na vás, či im to dovolíte. No a v tomto prípade by ste mali určite razantne zakročiť. Zarazte ich, kým nenapáchajú škody nielen vo vašom živote, ale i v živote vašich blízkych.

Zlosť, závisť, výčitky, sebaľútosť – to všetko uberá zo psychickej energie. 

Zaujme ťa: Kríza ako šanca: Čo ťa nezabije, to ťa posilní

REKLAMA

 

cviky pre posilnenie psychiky
Preto, ak sa vám bude snažiť v hlave usídliť myšlienka s takýmto negatívnym nábojom, použite na ňu protichvat, a to silnú pozitívnu myšlienku alebo akciu. Pamätajte, že boj s negatívnymi myšlienkami si vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť. najmä ak v ste v negatívnom nastavení už dlhodobo. Nečakajte, že sa zmeníte zo dňa na deň. Oslavujte každý malý úspech.
Pokojne si ich môžete predom predpripraviť ako bojový arzenál, teda spísať si zoznam protijedov. A keď na vás príde slabá chvíľka, siahnete po nich. Môže ísť o optimistické spomienky alebo plány do budúcnosti.

Ak vám robí radosť varenie, pustite sa do nového receptu, ak sú vašou záľubou knihy, prečítajte si niečo povzbudzujúce alebo sa započúvajte do pozitívne ladenej motivačnej audioknihy. Prípadne zavolajte priateľke alebo sa vyberte nabrať silu do prírody.

Prírodná cesta k duševnej rovnováhe a emočnej vyrovnanosti – to je prípravok MODIN s unikátnym zložením. V základe obsahuje extrakt ľubovníka bodkovaného, ktorý je najviac užívanou prírodnou látkou pri podpore psychického zdravia. A okrem toho komplex účinných látok, ako L-tryptofan, fenylalanín, vitamíny B3, B5 a B6.

4) Činorodosť a trochu riskovania posilní psychiku aj vráti iskru do života

Nie, nehovoríme o nezmyselnom riskovaní, porušovaní pravidiel a podobne. Hovoríme o činorodosti a odvahe podniknúť vo svojom živote niečo nové. Posilňovanie psychiky je aj o nových výzvach. Nie je o balansovaní v strachu vôbec niečo urobiť.

Pokiaľ posilníte vôľu dosiahnuť každý deň niečo nové, či už naučiť sa čosi, čo vám pomôže, alebo vstúpiť do interakcií, ktoré možno za normálnych okolností nevyhľadávate, ale sú vo váš prospech, progres na seba nenechá dlho čakať. Keď prekonáte svoje obavy a dosiahnete úspech, sebavedomie rastie.
posilnenie psychiky riskovaním
No treba si zároveň aj dovoliť zlyhať, lebo bez toho to tiež nepôjde a k rastu treba počítať aj so zakopnutiami.

Pamätajte si, že horšia je slabá nečinná vôľa. Tá necháva priestor len na zbytočné analýzy dávnych krívd, nekonštruktívne rozjímanie a sebaľútosť, je zas naopak regresom a neprinesie nič pozitívne.

5)  Identifikujte, čo máte a čo nemáte vo svojich rukách a zmierte sa s tým

Je pravdou, že veľa vecí máte vo vlastných rukách a môžete ich zásadným spôsobom ovplyvniť. Sú to najmä tie, ktoré sa týkajú vášho vlastného zmýšľania a konania.

To, čo chcú, čo preferujú a konajú druhí ľudia či spoločnosť ako taká, to už nie je vo vašom zábere a ani nemôže. Rovnako nedokážete ovplyvniť počasie či starnutie. Zmierte sa s tým. Hlboké vnútorné precítenie tohto faktu vám ušetrí ďalšiu energiu a psychicky vás posilní. Môžeme sa tak následne sústrediť na to, čo môžeme ovplyvniť a robiť zmeny, ktoré prinesú väčšiu spokojnosť.

Uvedomte si tiež, že prijatie a rezignácia sú dva rôzne pojmy s výrazne odlišným vplyvom na život. Kým rezignácia paralyzuje, prijatie otvára dvere k novému začiatku. Prijatie je spojené s pocitom pokoja a vnútorného mieru. Rezignácia je spojená s pocitom bezmocnosti, smútku a hnevu.

Spôsobov, ako posilniť psychiku, je samozrejme viac, než týchto 5 spomínaných. Niektoré ďalšie rozoberieme či rozoberáme aj v iných článkoch o sebarozvoji. Toto je však akýsi základ k tomu, aby ste si v živote zachovali zdravý vnútorný balans.

Ďalšie možnosti posilnenia psychiky

  • Spojenie s vďačnosťou: Vedenie denníka vďačnosti je ďalšou možnosťou, ako posilniť psychiku prostredníctvom pozitívnych emócií vďaky. Vyžaduje trochu času na sklonku dňa, ale výsledok stojí za to. Viac sa dočítate v našom článku: Prečo si viesť denník vďačnosti? Nebudete veriť, čo všetko môže zmeniť!
  • Aj meditácia môže účinne pomôcť pri uvedomovaní si negatívnych myšlienok a ich uvoľnení a pri samotnom posilňovaní psychiky. Pokiaľ však meditácia nie je vašou šálkou kávy, máme aj návrh pre veriacich, a to konkrétne modlitby. Jednu takú, konkrétne modlitbu vďačnosti, vám sem aj prikladáme.
  • Kognitívno-behaviorálna terapia pod vedením odborníka je tiež cestou, ako si posilniť psychiku a stať sa odolnejším človekom vďaka zmene negatívnych myšlienkových vzorcov.
  • A netreba zabúdať, že aj hudba je mocným nástrojom, ktorý dokáže ovplyvniť emócie, náladu a celkovú psychickú pohodu. Môže byť nápomocná pri zmierňovaní stresu, zlepšovaní nálady, zvyšovaní koncentrácie… Ako využiť hudbu na posilnenie psychiky? Vytvorte si vlastné playlisty, ktoré vás vo chvíľach nepohody upokoja a dodajú odstup, aby ste sa mohli zanedlho znova zamerať na cieľ, ktorý má pre vás naozajstnú hodnotu. Tu je náš návrh relaxačnej hudby, no vaše preferencie môžu byť, samozrejme, iné.
Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.