Tak, ako sa staráme o svoju fyzickú schránku, mali by sme pozornosť venovať aj psychike. Dokáže byť totiž veľmi krehká. Ako hovoria štatistiky, ľudí s podlomeným psychickým zdravím pribúda čoraz viac. Nasledujúce tipy pre psychické zdravie sa teda preventívne zídu každému. Zároveň slúžia i ako prvá pomoc, keď sa dostanete do zlej nálady a stresu.
Žijeme v rýchlej dobe, keď sú na nás kladené vysoké nároky z každej strany. No a keď na človeka pôsobí mnoho negatívnych faktorov, ako je napríklad dlhodobý neúspech; nedostatok času na všetko, čo má v pláne; množstvo ťažko prekonateľných prekážok; neustále vypätie v náročnej práci a nebodaj je k tomu v kontakte s cholerikom alebo narcisom, prípadne s inými toxickými osobami, nevyhnutne sa to na ňom podpíše. Čo teda robiť preto, aby zostal človek vo vnútornej harmónii aj napriek negatívnym externalitám?
Prečo zaradiť do bežných dní nasledujúce tipy pre psychické zdravie?
Oslabená psychika sa časom odzrkadľuje aj na fyzickom zdraví, keďže sú to dve prepojené „nádoby“. Taktiež zlý psychický stav neraz znemožňuje úspešnú sebarealizáciu a celkovo možno hovoriť o zníženej kvalite života.
Samozrejme, že pri problémoch s depresiou, totálnym vyhorením či úzkosťami už treba rozhodne vyhľadať odborníka. Mnohí taktiež siahajú po doplnkoch výživy, ktoré preukázateľne dokážu tieto nepríjemné stavy zmierniť. Pokiaľ ale situácia ešte nie je tak ďaleko a vy len cítite, že s vašou náladou to ide dole z kopca a prechodne trpíte na nadmieru stresu, skúste nasledujúce tri tipy pre psychické zdravie. Sú ľahko realizovateľné a dokážu efektívne pomôcť.
Doplňte telu endorfíny
Niektorí ľudia, ktorí prežívajú ťažšie životné obdobie, sa nechajú stiahnuť na cestu alkoholu či návykových látok a situáciu si tak ešte radikálnejšie zhoršujú.
Aj plnohodnotná strava pôsobí pozitívne na psychiku, zatiaľ čo napríklad prísne diéty robia presný opak. Špeciálne si v jedálničku pre dobrú náladu treba dopriať najmä banány, jahody, hrozno, oriešky, tučné ryby a z času na čas i kvalitnú vysokopercentnú čokoládu – všetko spomínané má blahodarný vplyv na nervový systém.
Skvelým relaxom, balzamom pre psychiku a ďalším zdrojom endorfínov sú aj činnosti, ktoré vám robia radosť. Neodsúvajte ich na vedľajšiu koľaj ani v čase, keď máte všetkého vyše hlavy. Po uvoľnení sa počas obľúbených aktivít ide hneď všetko ľahšie a aj s úsmevom, či už preferujete fotenie, pečenie, spievanie, záhradkárčenie, čítanie beletrie, chytanie rýb…
Doprajte si kvalitný spánok
Hovorí sa, že ráno je múdrejšie večera. A je to veru tak. V čase vypätia a zlej nálady (ale nielen vtedy) je vhodné uložiť sa na spánok o čosi skôr. Naozaj nepomôže, keď budete zlé vzťahy, problémy v práci či krivdy riešiť a analyzovať do neskorých nočných hodín. Narušuje sa tak okrem iného tvorba melatonínu, hormónu kľúčového pre zachovanie psychického zdravia, ale aj dobrej pamäti či koncentrácie. Pre správnu produkciu tohto hormónu je dôležité ísť spať pred polnocou a spať minimálne 8 hodín. Na kvalitu spánku vplýva negatívne svetlo, takže treba eliminovať aj všetky svetelné zdroje.
Pokiaľ nemôžete kvôli ťažkostiam, ktoré vám víria v hlave, pokojne zaspať a len sa prehadzujete na posteli, vyskúšajte si urobiť pred spánkom malý uvoľňujúci rituál.
Ten môže spočívať v upokojujúcom kúpeli, vypití hrnčeka mlieka s medom či čaju z byliniek vhodných na privolanie pokojného spánku, ako je napríklad medovka, ľubovník či levanduľa.
Žite v prítomnosti
V záťažových situáciách si je dobré uvedomiť fakt, že to, čo prežívate, je len obdobie. Aby ste z neho vyšli skôr posilnení ako oslabení, je dobré nevracať sa veľmi k tomu, čo bolo a rovnako ani nepredbiehať čas. Pozerajte na súčasnosť, ktorá možno pre vás momentálne nie je najpriaznivejšia, cez prizmu toho, čo sa práve teraz dá a nie toho, čo sa nedá. Nájdite aj v takejto situácii nejaké benefity.
Foto: Freepik